Resultater

BIS & Gruppeplaceringer

Kæmperacer

Plac. Navn Køn Race Farve Point
1 Jens Åge Jensen 1,0 Belgisk Kæmpe vildtgrå 95,0
2 Ursula Høgh 0,1 Tysk Kæmpe Schecke sort 95,0
3 Christian Engen 0,1 Fransk Vædder vildtgrå 95,0

Store racer

Plac. Navn Køn Race Farve Point
1 Lissy Søndergaard 0,1 Stor Sølv sort 95,0
2 Lissy Søndergaard 0,1 Stor Sølv sort 95,0
3 Esben Midtiby 1,0 Wiener vildtgrå 95,0

Afv. Hårstrukt.

Plac. Navn Køn Race Farve Point
1 Poul Erik Søndergaard 0,1 Rex Dalmatiner, sort 95,5
2 Kaj Thaysen 0,1 Angora Hvid, rødøjet 95,0
3 Poul Erik Søndergaard 0,1 Rex Dalmatiner, sort 95,0

Mellems racer

Plac. Navn Køn Race Farve Point
1 Lars Andersen 1,0 Alaska sort 95,5
2 Henning Hansen 1,0 Isabella   95,5
3 Svend Møller 1,0 Hvid Land   95,5

Små racer

Plac. Navn Køn Race Farve Point
1 Lars Sørensen 0,1 Lille Wiener blå 95,5
2 Lindy Jensen 1,0 Tan sort 95,5
3 Søren Moesgaard 1,0 Lille Chinchilla   95,5

Dværgracer

Plac. Navn Køn Race Farve Point
1 Louise Møller 1,0 Dværgschecke sort 96,0
2 Jørn Schmidt 1,0 Hermelin vildtgrå 95,5
3 Kim Egmose 1,0 Dværg Vædder madagascar 95,5

Best in Show

Plac. Navn Køn Race Farve Point
1 Louise Møller 1,0 Dværgschecke sort 96,0
2 Lars Sørensen 0,1 Lille Wiener blå 95,5
3 Lars Andersen 1,0 Alaska sort 95,5

Ærespræmieliste for Danmarksmesterskab i klasse LK

Plac. Udstiller Race Variant Point Køn
1 Louise Møller Dværgschecke sort 286,0 3,0
2 Lars Andersen Alaska sort 286,0 3,0
3 Svend Møller Hvid Land hvid, rødøjet 380,5 2,2
4 Jørn T. Schmidt Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 380,5 3,1
5 Poul Erik Søndergaard Rex dalmatiner, sort 285,5 1,2
6 Søren Ask Moesgaard Lille Chinchilla chinchilla 285,5 3,0
7 Kenn T. Mikkelsen Belgisk Hare vildtrød 380,0 1,3
8 Henning Hansen Isabella isabella 379,5 1,3
9 Lars Sørensen Lille Wiener blå 379,5 1,3
10 Egon Severinsen Lille Havana brun 379,5 1,3
11 Kim Egmose Dværg Vædder madagascar 379,5 2,2
12 Jørn T. Schmidt Belgisk Hare vildtrød 379,5 2,2
13 Lissy Søndergaard Stor Sølv sort 285,0 0,3
14 Kaj Thaysen Angora hvid, rødøjet 285,0 0,3
15 Bent Jensen Zobel brun 285,0 3,0
16 Jens Åge Jensen Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 285,0 3,0
17 Henning Hansen Dværg Vædder madagascar 379,0 1,3
18 Torben F. Christensen Tan sort 379,0 2,2
19 Hella Pedersen Thyringer madagascar 379,0 2,2
20 Erik Jensen Thyringer madagascar 379,0 2,2
21 Jørn Thomsen Sachsengold rødorange 379,0 2,2
22 Mikkel Ulrick Andersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0 2,2
23 Niels Hansen Alaska sort 379,0 3,1
24 Jørgen Larsen Hollænder japaner, sort/gul 379,0 3,1
25 Thorben Vernersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0 3,1
26 Nikolai Høyer Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 284,5 1,2
27 Knud M. Jensen Bourgogne gulrød 284,5 1,2
28 Christian Aaen Perle Egern vildtblå 284,5 0,3
29 Bodil & Anton Dam Hermelin zobel, blå 378,5 1,3
30 Jens Åge Jensen Lille Sølv blå 378,5 1,3
31 Ursula Høgh Tysk Kæmpeschecke sort 378,5 1,3
32 Michael Ostermann Marburger Egern gråblå 378,5 1,3
33 Anna Lise Sørensen Isabella isabella 378,5 1,3
34 Mikkel Ulrick Andersen Dværg Vædder chinchilla 378,5 1,3
35 Søren Dalsgaard Russer sort 378,5 2,2
36 Egon Karstens Engelsk Schecke sort 378,5 2,2
37 Peder Emil Hansen Blå Wiener blå 378,5 3,1
38 Jens Peter Mogensen Belgisk Hare vildtrød 378,5 3,1
39 Bent Jensen Hermelin, fuchs hvid, rødøjet 284,0 1,2
40 Bastian Bech Lux rødbrun/gråblå 284,0 1,2
41 Kim Kjøller Schwarzgrannen schwarzgrannen 284,0 1,2
42 Lars Sørensen Rex orange 284,0 1,2
43 Benny Garly Japaner sort/gul 284,0 1,2
44 Noa Tryk Hermelin sort 284,0 1,2
45 Jens Jøren Hesel Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0 2,1
46 Bent Ernstsen Hermelin hvid, rødøjet 284,0 2,1
47 Morten Andersen Lille Havana brun 284,0 2,1
48 Frode Klevang Hermelin hvid, rødøjet 284,0 2,1
49 Jytte Knudsen Hermelin lutino 284,0 2,1
50 Thorben Vernersen Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 284,0 2,1
51 Lindy Jensen Tan sort 284,0 3,0
52 Lene Frandsen Dværg Vædder japaner, sort/hvid 284,0 3,0
53 Aksel Nissen Hollænder madagascar 284,0 3,0
54 Leif Jensen Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 284,0 3,0
55 Erik Andersen Lille Sølv sort 284,0 3,0
56 Leif Jensen Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 284,0 3,0
57 John Tryk Hermelin hvid, rødøjet 378,0 1,3
58 Erik Jensen Bourgogne gulrød 378,0 1,3
59 Erik Piihl Hollænder sort 378,0 2,2
60 Mads Nielson Satin elfenben 377,5 1,3
61 Lars Sørensen Wiener hvid, blåøjet 377,5 1,3
62 Emma Ulrick Andersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 2,2
63 Lise Hansen Dværg Vædder vildtblå 377,5 2,2
64 Hanne H. Kristensen Lille Chinchilla chinchilla 377,5 2,2
65 Jørgen Egelund Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,5 2,2
66 Michael Christensen Lille Sølv blå 377,5 2,2
67 Gitte Holst-Kruse Dværg Vædder japaner, sort/hvid 377,5 3,1
68 Bent Jensen Ørestad hvid, rødøjet 377,5 3,1
69 Poul Beith Jensen Tan sort 377,5 3,1
70 Christian Engen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5 1,2
71 Härle/SnaulaStorm Thyringer madagascar 283,5 1,2
72 Magnus Kr. Dalsgaard Zobel brun 283,5 1,2
73 Lars K. Hansen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5 2,1
74 Ivan Rasmussen Fransk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 283,5 3,0
75 Henning Lund Jørgensen Dværg Vædder hvid, rødøjet 283,5 3,0
76 Kim Kjøller Lille Sølv sort 283,5 3,0
77 Kristian Dalsgaard Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283,5 3,0
78 Gerner Rasmussen Hermelin japaner, sort/gul 377,0 1,3
79 Frode Klevang Hermelin lutino 377,0 2,2
80 Gitte Hoffmeister Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 377,0 2,2
81 Lone Arildskov Blå Wiener blå 377,0 3,1
82 Ejvind A Sørensen Lille Havana brun 377,0 3,1
83 Tove Alsner Angora hvid, rødøjet 283,0 1,2
84 Gorm Østergaard Hvid Land hvid, rødøjet 283,0 1,2
85 Frank Kristensen Hermelin zobel, blå 283,0 1,2
86 Erik Andersen Lille Sølv vildtgul 283,0 1,2
87 Elina Jokinen Dværghare hvid, rødøjet 283,0 0,3
88 Egon Karstens Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283,0 2,1
89 Esben Midtiby Wiener vildt- & jerngrå 283,0 2,1
90 Doris Jensen Lille Egern gråblå 283,0 2,1
91 Jesper Tranberg Beige beige 283,0 2,1
92 Osvald Hedberg Rex gepard 283,0 2,1
93 Härle/SnaulaStorm Ørestad hvid, rødøjet 283,0 2,1
94 Michael Kristensen Lille Havana brun 283,0 2,1
95 Michael G. Nielsen Dværg Vædder sort 283,0 2,1
96 Poul Beith Jensen Lille Chinchilla chinchilla 283,0 3,0
97 Michael Christensen Lille Sølv vildtgrå 283,0 3,0
98 Gitte Petersen Løvehoved hvid, blåøjet 283,0 3,0
99 Thorben Vernersen Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 376,5 1,3
100 Jan Mortensen Hvid Land hvid, rødøjet 376,5 2,2
101 Inger-Lise Kjøller Lille Havana brun 376,5 3,1
102 Karina Larsen Lille Rex sallander 282,5 1,2
103 Anne Lähdesmäki Hermelin hvid, rødøjet 282,5 1,2
104 Rikke Hesel Belgisk Hare vildtrød 282,5 1,2
105 Else Marie B. Thaysen Produkter Uldprodukter 95,0

 

Pokalliste

Pokal Navn Race Variant Køn Point
DK´s vandrepokal Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 3,0 286,0
Hermelinklubbens bedste 1,1 Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1 190,5
John Guldholms Mindepokal Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 3,0 286,0
Danmarks bedste enkeltdyr Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 1,0 96,0
DK´s ungdomspokal Søren Ask Moesgaard, Randers NV Lille Chinchilla chinchilla 1,0 95,5
Gerard de Graffs Mindediplom Noa Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 1,0 95,0
Amagerlands ungdomspokal Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2 284,5
Søren Jørgensens Ungdomspokal Emma Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1 189,0
Danske Angora-avleres fællessalg Kaj Thaysen, Løgumkloster Angora hvid, rødøjet 0,3 285,0
Racepokal, Belgisk Kæmpe Jens Åge Jensen, Kalundborg Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 3,0 285,0
Racepokal, Tysk Kæmpeschecke Ursula Høgh, Solbjerg Tysk Kæmpeschecke sort 1,3 378,5
Racepokal, Fransk Vædder Jens Jøren Hesel, Skive Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 2,1 284,0
Racepokal, Stor Chinchilla Helle J. Mathiasen, Assens Stor Chinchilla chinchilla 3,0 282,5
Racepokal, Stor Sølv Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 0,3 285,0
Racepokal, Blå Wiener Peder Emil Hansen, Skjern Blå Wiener blå 3,1 378,5
Racepokal, Californian Gunner Sørensen, Skals Californian sort 1,2 280,0
Racepokal, Engelsk Vædder Tanja Horn, Dianalund Engelsk Vædder kappetegnet, madagascar 0,1 94,0
Racepokal, New Zealand Red Hans Jørn Anhøj, Egtved New Zealand Red ræverød 1,2 282,0
Racepokal, Wiener Lars Sørensen, Odense SV Wiener hvid, blåøjet 2,2 377,5
Racepokal, Angora Kaj Thaysen, Løgumkloster Angora hvid, rødøjet 0,3 285,0
Racepokal, Fuchs Michael Christensen, Ringsted Fuchs gråblå 3,0 282,0
Racepokal, Satin Mads Nielson, Aulum Satin elfenben 1,3 377,5
Racepokal, Rex Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex dalmatiner, sort 2,2 380,0
Racepokal, Lille Rex Karina Larsen, Dalmose Lille Rex sallander 1,2 282,5
Racepokal, Bourgogne Knud M. Jensen, Børkop Bourgogne gulrød 1,2 284,5
Racepokal, Hvid Land Svend Møller, Kokkedal Hvid Land hvid, rødøjet 2,2 380,5
Racepokal, Belgisk Hare Kenn T. Mikkelsen, Bjerringbro Belgisk Hare vildtrød 1,3 380,0
Racepokal, Isabella Henning Hansen, Rønne Isabella isabella 1,3 379,5
Racepokal, Japaner Benny Garly, Rødkærsbro Japaner sort/gul 1,2 284,0
Racepokal, Thyringer Hella Pedersen, Otterup Thyringer madagascar 2,2 379,0
Racepokal, Alaska Lars Andersen, Spøttrup Alaska sort 3,0 286,0
Racepokal, Lille Tysk Vædder Nikolai Høyer, Nørre Alslev Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,2 284,5
Racepokal, Beige Jesper Tranberg, Rønne Beige beige 2,1 283,0
Racepokal, Lille Chinchilla Søren Ask Moesgaard, Randers NV Lille Chinchilla chinchilla 3,0 285,5
Racepokal, Deilenaar Karl Bruun Nielsen, Ringsted Deilenaar vildtrød 0,3 282,5
Racepokal, Lille Egern Doris Jensen, Hjørring Lille Egern gråblå 2,1 283,0
Racepokal, Marburger Egern Michael Ostermann, Slangerup Marburger Egern gråblå 1,3 378,5
Racepokal, Perle Egern Christian Aaen, Vadum Perle Egern vildtblå 0,3 284,5
Racepokal, Engelsk Schecke Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 2,2 378,5
Racepokal, Lille Havana Egon Severinsen, Frederikshavn Lille Havana brun 1,3 379,5
Racepokal, Hollænder Jørgen Larsen, Horsens Hollænder japaner, sort/gul 3,1 379,0
Racepokal, Lux Bastian Bech, Rønne Lux rødbrun/gråblå 1,2 284,0
Racepokal, Sachsengold Jørn Thomsen, Svendborg Sachsengold rødorange 2,2 379,0
Racepokal, Schwarzgrannen Kim Kjøller, Rønne Schwarzgrannen schwarzgrannen 1,2 284,0
Racepokal, Lille Sølv Jens Åge Jensen, Kalundborg Lille Sølv blå 1,3 378,5
Racepokal, Tan Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 2,2 379,0
Racepokal, Lille Wiener Lars Sørensen, Odense SV Lille Wiener blå 1,3 379,5
Racepokal, Zobel Bent Jensen, Hemmet Zobel brun 3,0 285,0
Racepokal, Ørestad Bent Jensen, Hemmet Ørestad hvid, rødøjet 4,0 377,5
Racepokal, Russer Søren Dalsgaard, Silkeborg Russer sort 2,2 378,5
Racepokal, Dværg Vædder Kim Egmose, Rønne Dværg Vædder madagascar 2,2 379,5
Racepokal, Dværgschecke Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 3,0 286,0
Racepokal, Løvehoved Gitte Petersen, Frederikshavn Løvehoved hvid, blåøjet 3,0 283,0
Racepokal, Hermelin Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 3,1 380,5
Racepokal, Dværghare Elina Jokinen, Stavsjö, N Dværghare hvid, rødøjet 0,3 283,0
Gruppevinder, Kæmperacer Jens Åge Jensen, Kalundborg Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Gruppevinder, Store racer Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 0,1 95,0
Gruppevinder, Afvigende hårstruktur Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex dalmatiner, sort 0,1 95,5
Gruppevinder, Mellemstore racer Lars Andersen, Spøttrup Alaska sort 1,0 95,5
Gruppevinder, Små racer Lars Sørensen, Odense SV Lille Wiener blå 0,1 95,5
Gruppevinder, Dværgracer Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 1,0 96,0
Chinchillaklubben, Stor Chinchilla Helle J. Mathiasen, Assens Stor Chinchilla chinchilla 3,0 282,5
Chinchillaklubben, Lille Chinchilla Søren Ask Moesgaard, Randers NV Lille Chinchilla chinchilla 3,0 285,5
Chinchillaklubben, Chin, andre racer Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder chinchilla 1,2 284,0
Kæmpeklubben, Bedste han Jens Åge Jensen, Kalundborg Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Kæmpeklubben, Bedste hun Ursula Høgh, Solbjerg Tysk Kæmpeschecke sort 0,1 95,0
Kæmpeklubben, Bedste 1,2 Ursula Høgh, Solbjerg Tysk Kæmpeschecke sort 1,2 284,0
ScheckeHollænderKlubben - Bedste kollektion Jørgen Larsen, Horsens Hollænder japaner, sort/gul 3,1 379,0
ScheckeHollænderKlubben - Jubilæumspokal Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 1,0 96,0
ScheckeHollænderKlubben - Bedste han Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 1,0 96,0
ScheckeHollænderKlubben - Bedste hun Ursula Høgh, Solbjerg Tysk Kæmpeschecke sort 0,1 95,0
ScheckeHollænderKlubben - Tysk Kæmpeschecke Ursula Høgh, Solbjerg Tysk Kæmpeschecke sort 0,1 95,0
ScheckeHollænderKlubben - Californian Gunner Sørensen, Skals Californian sort 1,0 94,0
ScheckeHollænderKlubben - Engelsk Schecke Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 0,1 95,0
ScheckeHollænderKlubben - Hollænder Jørgen Larsen, Horsens Hollænder japaner, sort/gul 1,0 95,0
ScheckeHollænderKlubben - Russer Jette Garly, Rødkærsbro Russer sort 0,1 94,5
ScheckeHollænderKlubben - Hermelin Poul Erik Kristensen, Skjern Hermelin hotot, sort 0,1 94,0
ScheckeHollænderKlubben - Dværgschecke Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 1,0 96,0
Rexklubben - Gjølpokalen Kristian Mose Kristensen, Brovst Rex dalmatiner, sort 3,0 281,5
Rexklubben - Bedste resultat tegnede Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex dalmatiner, sort 2,2 380,0
Rexklubben - Bedste 6 Rex-pokalen Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex dalmatiner, sort 2,4 568,0
Rexklubben - Bedste resultat Lille Rex Denise Jensen, Oksbøl Lille Rex sort 2,2 374,0
Rexklubben - Jubilæumspokal Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex dalmatiner, sort 2,2 380,0
Den danske Vædderkaninklub - Bedste han Jens Jøren Hesel, Skive Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Den danske Vædderkaninklub - Bedste hun Christian Engen, Bindslev Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,0
Den danske Vædderkaninklub - Bedste chin Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder chinchilla 2,1 279,5
Den danske Vædderkaninklub - andre farver Anna Nielsen, Skævinge Fransk Vædder kappetegnet, brun 3,0 280,0
Den danske Vædderkaninklub - LTV Nikolai Høyer, Nørre Alslev Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,2 282,5
Den danske Vædderkaninklub - LTV andre farver Nikolai Høyer, Nørre Alslev Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,2 282,5
Den danske Vædderkaninklub - Husumpokalen Jens Jøren Hesel, Skive Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Dværgkaninklubben - Bedste stamme Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2 285,0
Dværgkaninklubben - Bedste 2,4 Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 2,4 568,0
Dværgkaninklubben - Bedste ungdomsmedlem Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,1 190,0
Dværgkaninklubben - Bedste 2er - ungdomsmedlemmer Noa Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 1,1 189,5
Dværgkaninklubben - Bedste veteran Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Dværgkaninklubben - Bedste Hermelin Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,5
Dværgkaninklubben - Bedste Dværg Vædder Mikkel Ulrick Andersen, Løkken Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 95,0
Dværgkaninklubben - Bedste Dværghare Bent Knudsen, Hjørring Dværghare zobel, brun 1,0 94,5
Dværgkaninklubben - Bedste Løvehoved Gitte Petersen, Frederikshavn Løvehoved hvid, blåøjet 1,0 94,5
Dværgkaninklubben - Farvede Hermeliner Jørn T. Schmidt, Bevtoft Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Dværgkaninklubben - Tegnede Hermeliner Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin zobel, blå 0,1 95,0
Dværgkaninklubben - Hvide Hermeliner Frode Klevang, Odense SV Hermelin hvid, rødøjet 1,0 95,0
Dværgkaninklubben - Farvede Dværg Væddere Jørgen Egelund, Svendborg Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 94,5
Dværgkaninklubben - Tegnede Dværg Væddere Magnus H. Holst-Kruse, Slangerup Dværg Vædder kappetegnet, sort 0,1 95,0
Dværgkaninklubben - Afvigende hårstruktur Bent Jensen, Hemmet Hermelin, fuchs hvid, rødøjet 0,1 95,0
Sølv- & Tanklubben - Klubmester og Vandepokal Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 0,3 285,0
Sølv- & Tanklubben - Tan, Guld Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 2,2 379,0
Sølv- & Tanklubben - Tan, Sølv Lindy Jensen, Støvring Tan sort 3,0 284,0
Sølv- & Tanklubben - Tan, Bronze Poul Beith Jensen, Hjørring Tan sort 3,1 377,5
Sølv- & Tanklubben - Stor Sølv, Guld Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 0,3 285,0
Sølv- & Tanklubben - Lille Sølv, Guld Jens Åge Jensen, Kalundborg Lille Sølv blå 2,2 378,5
Sølv- & Tanklubben - Lille Sølv, Sølv Erik Andersen, Tjele Lille Sølv sort 3,0 284,0
Sølv- & Tanklubben - Lille Sølv, Bronze Michael Christensen, Ringsted Lille Sølv blå 2,2 377,5

 

 

Landsudvalgets konkurrencer

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2019 – senior

1 Jørn Schmidt Hermelin, vildtgrå 569,0
2 Kenn Mikkelsen Belgisk Hare 568,5
3 Svend Møller Hvid Land 568,5

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2019 – junior

1 Søren Ask Sørensen Lille Chinchilla 379,0
2 Mikkel Ulrick Dværg Vædder, chinchilla 378,0
3 Noah Tryk Hermelin, sort 376,0

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2019 – double

1 Louise Møller
Jørn Schmidt
Dværgschecke, sort
Hermelin, vildtgrå
759,5
2 Lissy Søndergaard
Poul Erik Søndergaard
Stor Sølv, sort
Rex, dalmatiner, sort
757,5
3 Svend Møller, Kokkedal
Bodil & Anton Dam, Struer
Hvid Land
Hermelin, zobel, blå
756,5

Fremavlscenterdysten 2019

1 Louise Møller Dværgschecke, sort 379,5
2 Svend Møller, Kokkedal Hvid Land 379,5
3 Søren Moesgaard Lille Chinchilla 379,0

Foreningsmesterskab i Racekaninavl 2019

1 Viborg 946,5

 

Kælekaninudstilling

Guld     Cecilie Frederiksen, 75,5
Sølv      Katrine Frederiksen 75
Bronze  Emilie Katholm 75

Stampeudstilling

Guld     Sofia Meincke 75,5
Sølv     Marcus Jeppesen 75
Bronze Malte Toftebjerg 75

 

 

 

 

Published on  February 18th, 2019